2. 2. 2012, Zpravodajství

Cirk La Putyka velkolepě naskočil do roku 2012

Blíží se premiéra mezinárodního projektu SLAPSTIC SONÁTA v režii finského režiséra Maxima Komara. Soubor Cirk La Putyka zahájil vstup do nového roku na prestižním Sydney festival 2012 v Austrálii, kde mezi 10. a 18. lednem odehrál šest představení La Putyka v anglickém jazyce. S tím bodoval už na loňském ročníku největší divadelní přehlídky světa v Edinburghu, kde se dočkal nadšených recenzí a probojoval se i na seznam nejúspěšnějších představení festivalu. Právě úspěšná mise ve Skotsku vyústila v pozvání do Sydney. V polovině února se pražský soubor chystá s inscenací UP´END´DOWN na čistě „novocirkusový“ festival Janvier dans les Étoiles do francouzského La Seyne-sur-Mer. Zároveň však Cirk La Putyka pilně pracoval na nových projektech.

Nejbližší premiéra očekávaného, mezinárodního, s názvem SLAPSTICK SONATA, se uskuteční 22. února 2012 na Nové scéně Národního divadla v rámci festivalu Malá inventura. O den dříve se na stejném místě bude konat veřejná generálka.  Pro tuto inscenaci oslovil Cirk La Putyka režiséra a uměleckého ředitele finského souboru Circo Aereo  Maksima Komara. Mezinárodní projekt Cirku La Putyka se po dvou uvedeních na Nové scéně bude stěhovat do holešovické La Fabriky, kde se odehraje většina repríz v následujícím roce. Slapstick Sonata bude mít i finskou premiéru, a to 22. května 2012 v Národním divadle v Helsinkách.

SLAPSTICK SONATA je představení, které spojuje Mozartovy sonáty s groteskní komedií éry němého filmu a vytváří doslovnou kombinaci vrcholného umění a populární kultury. Vizuální poezie se v něm potkává s absurdní fyzickou komedií a současným cirkusovým projevem. Vzdušná akrobacie, pády, klaunské skopičiny, tanec, živá hudba a teatrální prvky, to vše se spojuje ve volně plynoucí proud odkazů na žánry od klasické opery po grotesku. Na scéně se objeví akrobaté Cirku La Putyka, které mohou diváci vídat v inscenacích LA PUTYKA, UP´END´DOWN nebo A CIRKUS BUDE!?. Kostýmy a líčení bude taktéž v režii Kristiny Záveské, tak jako tomu bylo u všech předešlých projektech. Naopak novinkou bude světelný a zvukový design v podání finských hostů Juha Rahijärviho a Tuomase Norvia.
CIRK LA PUTYKA nastartovala v českém divadle éru využívání netradičních výrazových prostředků, které vyjadřují vyhraněný postoj, experimentují s formou a inovují tradiční metody jako protiváhu komerčnímu střednímu proudu v divadelnictví. V uplynulých dvou letech přinesla na českou scénu cirkusové/divadelní disciplíny, které doposud nebyly v tuzemsku k vidění. Otevírá Českou republiku prvotřídním „novocirkusovým“ umělcům z celého světa, zároveň reprezentuje české divadlo a specificky český přístup k žánru na mezinárodních scénách.

MAKSIM KOMARO je jednou z nejdůležitějších osobností současného cirkusového umění nejen ve Finsku, ale i v Evropě. Je režisérem a uměleckým ředitelem první finské novodobé cirkusové společnosti Circo Aereo, předsedou představenstva společnosti Cirko Center a Finského cirkusového informačního centra. Maksim Komaro významně ovlivňuje vývoj současné finské a evropské novocirkusové scény. V roce 2004 a 2009 získal pětiletý umělecký grant od finské vlády.  Jako interpret pracoval se dvěma z nejznámějších žonglérských souborů v Evropě: Compagnie Jérôme Thomas ve Francii (produkce Milkday, 2003 – 2004) a Gandini Juggling Project v Anglii (produkce Septet2 v roce 1998). Před pár týdny mu kromě jiného byla nabídnuta I režie nového projektu britských Nofit State Circus.