Cirkus TeTy

Cirkus TeTy

Voyerky

Voyerky se pohybují na hranici nového cirkusu, fyzického divadla a tance, a vytvářejí tak specifický pohybový slovník napříč žánry. Jedná se o druhou inscenaci z triády, kterou soubor připravuje (Narušení 2021, Voyerky 2021, Ke zdi 2022/23) a jejímž ústředním motivem je narušení běžného, zavedeného, bezpečného, každodenního rytmu a prostoru, resp. otázka impulsu, který k tomu vede. Inscenace Voyerky uvede reálný impuls přímo na jeviště, a to v podobě přítomnosti malých dětí performerek (0-3 roky).

Experimentální pojetí je postavené na dvou jevištních plánech. Zadní, který reflektuje rozdíl v očekávání a realitě mateřství mezi matkami a bezdětnými voyerkami. V předním plánu se bude pracovat s reálnou situací, která bude při každém uvedení originální. Matky v zadním plánu budou reálně reagovat na potřeby dětí v předním plánu, a přerušovat tak svůj výstup. Cílem je vtažení diváka do opravdové, právě vzniknuvší situace, přenesení nepříjemného pocitu, kdy se naplno nemůže soustředit, stále jej něco vyrušuje. Rozpohybovat v něm emoce, někdy až k úplnému vytočení, pohrát si s jeho vůlí ovládnout se – přenést ho do pocitu matek malých dětí.

Do projektu je zapojeno velké množství performerek napříč českými novocirkusovými soubory, a to s různorodým zaměřením – od tance přes pohybové divadlo až po závěsnou akrobacii. Propojením těchto metod vznikne specifické pohybové vyjádření širokého rozsahu. Materiálově se akrobacie zaměří na práci s lanovými stěnami, v nich propleteným kruhem, který zobrazuje vaginu, jíž se matky narodí. V plánu jsou zahrnuty možné přechody performerek ze skupiny voyerek do skupiny matek, příp. rozšíření realizačního týmu o další voyerky, reálně se bude pracovat i s případným těhotenstvím a jeho omezeními, a to opět reálně.

Zkoušení projektu bude postavené nejprve na hledání pohybového materiálu, a to v rámci třech laboratoří se třemi různými choreografkami (Eliška Brtnická, Cécile da Costa, Markéta Vacovská). Eliška Brtnická bude mít nadále funkci supervize pro sjednocení pohybového materiálu a bude spolupracovat se supervizí akrobatickou, kterou zastane Stéphanie Nyota N’Duhirahe. Po přípravě tohoto materiálu nastane hlavní zkoušení inscenace.

Performerky: Pavla Rožníčková (a Sára), Kateřina Klusáková (a Lionel), Kateřina Petrlíková (a Dorka a Borek), Klára Hajdinová (a Auro), Jiřina Jonáková (a Nela), příp. Eliška Brtnická (a Vincent a Kvido), Veronika Smolková, Karolína Křížková, Michaela Stará, Stéphanie Nyota N’Duhirahe

Pohybová supervize: Eliška Brtnická

Pohybové laboratoře: Eliška Brtnická, Cécile da Costa, Markéta Vacovská

Akrobatická supervise: Stéphanie Nyota N’Duhirahe

Produkce: Jana Ada Kubíčková, Pavla Rožníčková

Předpokládaná premiéra: květen/červen 2021